Zapisy Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 poz. 624, 784) dokonują implementacji Dyrektywy 2000/60/WE (RDW) w zakresie zgodności warunków realizacji nowych działań, które poprzez planowane zmiany w środowisku wodnym powinny wykazać:
W związku z powyższym wprowadzono w nowym systemie zgód wodnoprawnych tzw. ocenę wodnoprawną.
Rodzaje inwestycji i działań, które wymagają uzyskania oceny wodnoprawnej określa rozporządzenie ministra właściwego ds. gospodarki wodnej. Uzyskanie oceny wodnoprawnej wymagane jest w zakresie:
W zakresie wydawania ocen wodnoprawnych oraz deklaracji zgodności z celami środowiskowymi (zaświadczenie do wniosku o współfinansowanie ze środków UE), właściwe są organy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
W przypadku przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 247) decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zastępuje ocenę wodnoprawną.
W przypadku stwierdzenia negatywnego wpływu na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, przy braku spełnienia przesłanek odstępstwa, realizacja inwestycji nie będzie możliwa.